seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Seksuolog radzi. Priapizm, czyli problem szczególny. GazetaWrocławska, 8-9.6.2002, s.16
2002-06-07

"Seks po porodzie
„Rok temu, zaraz po urodzeniu dziecka, straciłam zupełnie zainteresowanie seksem. Nie mam ochoty na współżycie z mężem, a jego dopominanie się o pieszczoty i stosunki bardzo mnie ostatnio denerwuje. Doszło do tego, że głównie z tego powodu dochodzi między nami do kłótni. Nie wiem, jak to się stało, ale seks może dla mnie nie istnieć i zupełnie tego nie rozumiem. Jestem młodą 23-letnią matką i przed porodem nic szczególnego w moim życiu seksualnym się nie działo. Zakochałam się z wzajemnością w chłopaku starszym ode mnie o pięć lat. Przez trzy lata byliśmy narzeczeństwem, a w drugim roku znajomości zaczęliśmy mniej lub bardziej regularne stosunki. Mąż był dla mnie zawsze bardzo cierpliwy i czuły. Po jakimś czasie, teraz już nie pamiętam po jakim, zaczęłam normalnie przeżywać orgazmy w trakcie stosunków. I tak to wszystko trwało niemal do końca trzeciego trymestru ciąży. Potem był poród siłami natury, ale w znieczuleniu. Nie mogłam karmić mojego dziecka piersią, bo nie miałam wystarczającej ilości pokarmu i lekarz zalecił karmienie z butelki. Najpierw myślałam, że ciąża i poród mogły coś tam rozregulować, ale to wszystko trwa już za długo jak na moje obliczenia. Dziecko chowa się dobrze i chciałabym, żeby z mężem było tak, jak dawniej.”

Poród jest momentem przełomowym dla każdej kobiety. W czasie porodu ściany i mięśnie pochwy są bardzo rozciągane. Dynamiczny rozwój anestezjologii w ubiegłym wieku przyczynił się do wprowadzenia narkozy i znieczuleń w czasie porodu. Nie jest to niestety zgodne z naturą, że kobieta spędza najważniejsze dla siebie chwile w narkozie, albo w znieczuleniu. Nie jest też naturalne karmienie dziecka mlekiem krowim, czy innymi odżywkami. Nie jest to dobre zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Istnieje fizjologiczne powiązanie piersi i mięśni okołopochwowych. Podczas każdego karmienia piersią mięśnie pochwy kurczą się, powracając do stanu sprzed porodu. Ta kurczliwość mięśni vaginy powoduje także ułatwienie w przeżywaniu orgazmu na podobnej zasadzie, jak ćwiczenie mięśnia Kegla. Tymczasem kobiety, które rodziły w znieczuleniu mają zbyt wiotkie mięśnie okołopochwowe, aby odczuwać przyjemność w czasie stosunku seksualnego. O tym, jak ważne są piersi w stymulowaniu reakcji seksualnych kobiety świadczą też wyniki badań naukowych oraz doświadczenia kliniczne seksuologów i ginekologów. Po pierwsze, część kobiet przeżywa orgazm podczas karmienia dziecka piersią. Jest to naturalna reakcja fizjologiczna, która ma poprawić więź emocjonalną między matką a dzieckiem. Po drugie, kilka procent kobiet przeżywa tak zwany orgazm sutkowy podczas kontaktu seksualnego ze swoim partnerem. Dochodzi do tego podczas stymulacji oralnej, rzadziej manualnej, sutków, otoczek piersiowych i całych piersi kobiety.
W celu poprawienia reaktywności seksualnej kobiety po porodzie, stosuje się szereg prostych ćwiczeń fizycznych, które poprawiają kurczliwość mięśni pochwy i przywracają zdolności orgastyczne kobiety.
"

     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne