seksuolog

seksuolog

gabinet seksuologiczny

publikacje naukowe, sekuologia


zaburzenia erekcji, seksuolog we wrocławiu
Ślósarz, W. Seksuolog odpowiada. Chcemy zajść w ciążę! Gazeta Wrocławska, 23.3.2001, s.16
2001-03-23

Chcemy zajść w ciążę!
„Jesteśmy młodym małżeństwem. Ślub był 3 lata temu i problemy, które w tym czasie się pojawiły zupełnie mnie przerastają. Najpierw nie mogłam zajść w ciążę, teraz doszły do tego kłopoty mojego męża z członkiem- jak trzeba nie ma erekcji. Zaraz po ślubie wszystko było w porządku: kochaliśmy się prawie codziennie i nawet nie myśleliśmy o dzieciach. Jakby były, to dobrze, ale jak nie zachodziłam w ciążę, to też nas to specjalnie nie martwiło. Po roku rodzice mojego męża przy okazji różnych rodzinnych uroczystości, a to imienin, a to urodzin zaczęli wypytywać nas o potomstwo. Żartowali sobie przy tym, czy wiemy jak to się robi. Najbardziej dokuczał nam wujek męża, który sam nie ma dzieci, zresztą nawet nie ma żony, chociaż 40. ma na karku. Po tym wszystkim baczniej przyjrzałam się cyklowi owulacyjnemu i współżyliśmy tylko wtedy, kiedy mogło być dziecko. Przez cały miesiąc, oprócz tych kilku dni, nie było stosunków. Trwało to przez kilkanaście miesięcy, a ostatnio zauważyłam, że mąż ma kłopoty ze wzwodem wtedy, kiedy ma dochodzić do współżycia i zapłodnienia. On sam jest tą sytuacją bardzo zaniepokojony. Podobnie zresztą jak ja. Skończyło się tym, że ja nie mogę zajść w ciążę, a mąż ma kłopoty ze wzwodem. Co ja mam robić?”

Kilka lat stosunków seksualnych bez zapłodnienia jest sygnałem, że może dziać się coś niepokojącego. Często jest tak, że świadoma próba ingerencji, czy wymuszenia prokreacji odnosi efekt wręcz przeciwny tzn. przy braku jakichkolwiek zaburzeń fizjologicznych, czy anatomicznych nie dochodzi do zapłodnienia z powodów psychologicznych. Tymi powodami psychologicznymi jest najczęściej właśnie presja na zapłodnienie. Przykładem takiego mechanizmu jest zespół van Gogha, w którym kobieta nie mogąca zajść w ciążę zachodzi w nią po adopcji dziecka. Dzieje się tak właśnie dlatego, że posiadanie upragnionego dziecka powoduje zniesienie presji na współżycie seksualne kończące się prokreacją. Brak tej presji sprawia, że organizm wraca do równowagi i odblokowują się mechanizmy umożliwiające zapłodnienie. Przy kłopotach z prokreacją nie najważniejsza jest jednak wizyta u seksuologa, czy psychologa, ale u ginekologa i endokrynologa. Jest tak dlatego, że po pierwsze trzeba wykluczyć organiczne tło choroby.
Natomiast zaburzenia seksualne Twojego męża mają wyraźne tło psychogenne i są wynikiem Waszej nieprawidłowej reakcji na brak prokreacji. Podobnie jak w przypadku kobiet presja na zapłodnienie powoduje kłopoty z prokreacją, tak w przypadku mężczyzn ograniczanie i wymuszanie współżycia tylko w okresie owulacji u ich partnerek najczęściej kończy się zaburzeniem wzwodu, uniemożliwiającym w konsekwencji zapłodnienie. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że następuje rozstrojenie naturalnego cyklu reakcji seksualnych mężczyzny: do współżycia dochodzi nie codziennie, jak na początku małżeństwa, ale kilka razy w miesiącu. Po drugie: współżycie seksualne nie jest przyjemnością, ale robotą z którą trzeba się uporać.

     
Portal parnterski www.zaburzenia-erekcji.pl Dr Wiesław Ślósarz - Seksuolog
Znajdziesz nas w
Bran?owy Katalog Stron

Informacja: Strona - Seksuolog Wrocław, dr Wiesław Ślósarz jest seksuologiem z dużym doświadczeniem, prowadzi leczenie zaburzeń erekcji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Dr Ślósarz prowadzi również psychoterapię we Wrocławiu. Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne